Jesteś tutaj

OC w życiu prywatnym – najlepsza polisa na ferie

Ferie to czas wzmożonej aktywności, zwłaszcza sportowej i rekreacyjnej, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przezorni rodzice, przewidując skutki ewentualnych przykrych zdarzeń, sięgają po rozmaite ubezpieczenia: bagażu, NNW, sprzętu czy pakiety turystyczne. To właśnie im poświęca się najwięcej uwagi w tym okresie. Niewiele natomiast mówi się o polisach, które mogą okazać się najbardziej pomocne na stoku, na wycieczce czy w hotelu. To ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. 

 

Przygotowania do wyjazdu na ferie to dla rodziców m.in. podejmowanie decyzji o zakresie ochrony ubezpieczeniowej, jaka może być przydatna im samym, jak i dzieciom. Sporo uwagi w tym okresie poświęca się szukaniu sposobów zapobiegania finansowym skutkom nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenia pozwalają bowiem uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów. Rynek oferuje ich szeroką paletę zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Najpopularniejszą polisą kupowaną w tym okresie jest NNW. Pomaga ona w przypadku kontuzji. Gdy do nich dojdzie ubezpieczyciel pokrywa koszty konsultacji medycznych, leczenia i rehabilitacji. Bardziej rozbudowaną formą są ubezpieczenia turystyczne gwarantujące także pomoc assistance oraz zwrot ewentualnych kosztów rezygnacji z wyjazdu lub konieczności wcześniejszego powrotu do domu. Z kolei ubezpieczenie bagażu pomoże, gdy walizki lub plecaki ulegną zniszczeniu bądź zagubieniu na lotnisku lub w hotelu, taksówce, czy na wycieczce. Podobną rolę spełni też ubezpieczenie sprzętu sportowego, gwarantujące zwrot kosztów naprawy lub zakupu nowych nart bądź snowboardu.

Tym polisom poświęca się najwięcej uwagi, ponieważ z reguły myślimy o własnym zdrowiu i majątku. Kupujemy więc ochronę na wypadek kosztów leczenia nas samych lub na wypadek zniszczenia czy zaginięcia naszego mienia. Tymczasem w takim stopniu jak nam, szkoda może zostać wyrządzona komuś innemu z naszej winy.

Co bowiem w przypadku, gdy samemu wyrządzi się na stoku czy w hotelu szkodę na zdrowiu lub majątku innej osoby? Z własnej kieszeni będzie trzeba ponieść koszty leczenia pokrzywdzonego lub naprawić wyrządzone mu szkody majątkowe.

Dlatego przygotowując się do wyjazdu narciarskiego należy również, a może nawet przede wszystkim, wziąć pod uwagę, że to my sami lub nasze dzieci mogą spowodować zdarzenie, które zaszkodzi komuś innemu. I wówczas z pomocą przyjdzie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

 

– Wbrew temu co myśli wielu Polaków, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie dotyczą wyłącznie posiadaczy pojazdów mechanicznych. Mało tego, nie są to wyłącznie ubezpieczenia obowiązkowe. Owszem, w Polsce przyjęło się polisy OC wykupują kierowcy oraz ewentualnie przedstawiciele zawodów, dla których jego posiadanie jest obowiązkowe. Tymczasem na całym świecie są one jedną z najpopularniejszych grup ubezpieczeń. Także te dobrowolne, a wśród nich szczególnie OC w życiu prywatnym – zauważa Bartosz Salwiński, współwłaściciel warszawskiej multiagencji ubezpieczeniowej AB Port.

 

Ubezpieczenia te mają szerokie zastosowanie, są niedrogie i łatwo dostępne. A pomyśleć o nich należy właśnie, gdy planuje się wyjazd, zwłaszcza taki, podczas którego nasza aktywność będzie wzmożona. Wówczas bowiem zachodzi większe prawdopodobieństwo, że możemy komuś zrobić niezamierzoną krzywdę.

 

– Mała powszechność polis OC w życiu prywatnym wynika z faktu, że w naszym kraju ciągle jeszcze niewiele osób decyduje się na żądanie wyrównania strat i naprawy naruszonych dóbr. Polskie sądy działają wolno i dochodzenie swoich praw wymaga konsekwencji i uporu. Tymczasem każdemu należy się naprawa wyrządzonych szkód, a każdy kto je wyrządził, jeśli będzie miał polisę OC, może liczyć, że koszty te poniesie ubezpieczyciel – dodaje Bartosz Salwiński.

 

Polisa OC w życiu prywatnym zapewnia ochronę przez skutkami finansowymi szkód wyrządzonych osobom trzecim przez ubezpieczonego oraz jego najbliższą rodzinę, a także przez osoby, z którymi posiadacz polisy prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Do tej kategorii zalicza się szkoda wyrządzona podczas jazdy na nartach, łyżwach czy rowerze, a także przez dziecko podczas zabawy, czy też psa – podczas spaceru. Tak więc ubezpieczając się od konsekwencji wybicia okna sąsiadom przez dzieci, jednocześnie ubezpieczający jest chroniony przed skutkami finansowymi np. wypadku spowodowanego na stoku narciarskim. Warto dodać, że OC w życiu prywatnym jest często włączone do ubezpieczenia domów i mieszkań.