Jesteś tutaj

100 tysięcy złotych dla Uniejowa! Konkurs EKO HESTIA SPA rozstrzygnięty

Laureatem pierwszej edycji konkursu EKO HESTIA SPA zostało najmłodsze polskie uzdrowisko – UNIEJÓW. Jedyne w Łódzkiem uzdrowisko przekonało komisję konkursową kompleksowym podejściem do zrównoważonego rozwoju. 

Ogłoszenie Laureata I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA odbyło się podczas obchodów 25-lecia Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP w uzdrowisku Konstancin-Jeziorna. W ścisłym finale konkursu dla najbardziej pro-ekologicznych polskich uzdrowisk w 2016 roku znalazły się: Busko-Zdrój, Nałęczów, Sopot i Uniejów

W kwalifikacji konkursowej uwzględniane były inwestycje i działania proekologiczne oraz  projekty i programy m. in. z zakresu edukacji ekologicznej oraz ochrony przyrody, aktywizujące społeczność lokalną, zrealizowane przez uczestników w latach 2010-2015.

– Komisja konkursowa doceniła nie tylko realizację od podstaw przedsięwzięcia „Uzdrowiska Termalne Uniejów – w przyjaźni z przyrodą”, ale również systematyczną działalność na rzecz upowszechnienia i wzrostu świadomości ekologicznej lokalnej społeczności – podsumowuje dr Jan Golba, Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w Polsce. Doceniliśmy też wykorzystanie wód geotermalnych nie tylko jako atrakcji turystycznej i uzdrowiskowej, ale przede wszystkim elementu zrównoważonego rozwoju  i ochrony środowiska całej gminy – dodaje dr Jan Golba

Laureat otrzyma nagrodę finansową, ufundowaną przez Grupę ERGO Hestia, w wysokości 100 tys. złotych. Jak zadeklarował burmistrz nagrodzonego uzdrowiska Józef Kaczmarczyk zostanie ona przeznaczona na budowę ścieżki dydaktycznej na terenach zielonych Uniejowa w ramach kompleksowego programu edukacji ekologicznej.

 Jestem pod ogromnym wrażeniem osiągnięć i dynamicznego rozwoju Uniejowa na przestrzeni kilku ostatnich lat – podkreślił Piotr Śliwicki, Prezes Grupy ERGO Hestia. W ich trakcie udało się z jednej strony kompleksowo zagospodarować na potrzeby całej gminy potencjał wód termalnych ale też z niezwykłą dbałością rozwinąć program edukacji ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców. Idea zrównoważonego rozwoju, która przyświecała tym działaniom,  jest niezwykle bliska również Grupie ERGO Hestia. Cieszę się, że ta nagroda zasłużenie trafia do miejscowości, która konsekwentnie buduje swoją nową uzdrowiskową tożsamość w oparciu o rozwiązania przyjazne dla lokalnej społeczności i najbliższego otoczenia Jeszcze bardziej cieszy mnie Pańska deklaracja wykorzystania nagrody na program edukacji ekologicznej i ścieżek dydaktycznych na zielonych terenach Uniejowa – dodał Piotr Śliwicki.

Konkurs jest wspólną inicjatywą Grupy ERGO Hestia i Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Jedynym fundatorem nagrody w konkursie EKO HESTIA SPA jest Grupa ERGO Hestia. Ubezpieczyciel wspierać będzie w ten sposób  najciekawsze proekologiczne inicjatywy członków Stowarzyszenia. 

Komisja Konkursowa EKO HESTIA SPA składa się z przedstawicieli Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Grupy ERGO Hestia oraz Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP

Polska w chwili obecnej posiada 45 uzdrowisk statutowych. Do I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA zgłoszenia przesłało aż  11 gmin uzdrowiskowych z całego kraju: Inowrocław, Nałęczów, Krynica-Zdrój, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Sękowa, Konstancin-Jeziorna, Sopot, Busko-Zdrój, Solec-Zdrój i Uniejów. 

Więcej informacji na: www.sgurp.pl i www.ekouniejow.pl

Patroni medialni I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA: Dziennik Rzeczpospolita, portale onet.pl oraz ekologia.pl.

Opieka medialna: TVP Bydgoszcz, TVP Kraków i TVP Łódź.

źródło: http://media.ergohestia.pl/pr/327811/100-tysiecy-zlotych-dla-uniejowa-konkurs-eko-hestia-spa-rozstrzygniety