Jesteś tutaj

Jak bardzo jesteśmy bezpieczni we własnym domu. Poradnik „Spokojnie mieszkaj”

O ubezpieczeniu domu i mieszkania zazwyczaj przypominamy sobie w dwóch sytuacjach: przy ich zakupie oraz po doświadczonej szkodzie. Zmianie tego stanu nie sprzyjają utarte mity dotyczące ubezpieczeń, chociażby ich ceny. W efekcie nasza czujność jest uśpiona, a majątek wielu z nas nie jest ubezpieczony. PZU wzięło pod lupę polisy mieszkaniowe w Polsce. W poradniku „Spokojnie mieszkaj” przygotowanym we współpracy m.in. z KGP, PSP i PIU znaleźć można cenne informacje i wskazówki zarówno dla klientów jak i osób zainteresowanych tym rynkiem.

Lektura poradnika „Spokojnie mieszkaj” zwraca uwagę na zdarzenia niezależne od nas, które w jednej chwili mogą zniszczyć cały nasz dobytek. Znajdziemy w nim informacje co nam zagraża, jak się od tego uchronić, jakich błędów unikać przy zawieraniu umowy oraz jakie korzyści daje polisa mieszkaniowa oprócz tradycyjnego ubezpieczenia majątku. Rozprawiamy się też z mitem wysokiej ceny ubezpieczenia – mówi Anna Dyga, Kierownik Zespołu Ubezpieczeń Majątkowych Klienta Indywidualnego w PZU.

Co nam zagraża?

Na terenie Polski wyznaczone jest 267 obszarów zagrożonych powodzią. 136 588 – aż tyle razy w latach 2011–2015 interweniowała straż pożarna z powodu przyboru wód i opadów deszczu. Nie jest to jedyne zagrożenie związane z destrukcyjnym działaniem sił natury. W samym 2015 roku, z powodu silnych wiatrów i trąb powietrznych, straż pożarna interweniowała 68 459 razy.

Innym zagrożeniem dla naszego domu, o którym zazwyczaj nie myślimy, są pożary. Jak podaje PSP: „W Polsce co roku w mieszkaniach i budynkach mieszkalnych powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów, a statystyki wskazują, że średnio rocznie w tego typu pożarach ginie około 400–500 osób.”

Niezwykle częstymi zdarzeniami, które spędzają nam sen z powiek, są kradzieże i dewastacje mienia. W 2015 roku policja odnotowała 150 800 kradzieży, 94 680 kradzieży z włamaniem oraz 43 777 uszkodzeń rzeczy. W przeciwieństwie do zagrożeń związanych z warunkami atmosferycznymi, te zdarzenia nie podlegają sezonowości, podobnie jak straty wynikające z czyjejś nieuwagi.

Z danych PZU wynika jednak, że zdecydowanie najwięcej zanotowanych szkód w domach to zalania, czyli wszelkie szkody związane z awarią instalacji wodnej, np. pękające wężyki doprowadzające wodę do baterii czy awarie urządzeń domowych, m.in. pralek, zmywarek. Za szkody związane z zalaniem ubezpieczyciel wypłacił w 2015 roku ponad 70 mln zł.

Co Polacy myślą o ubezpieczaniu się?

Skonfrontujmy te dane z naszym poczuciem bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich 15 lat diametralnie zmieniła się w Polsce opinia na jego temat. W kwietniu 2015 roku 66% osób zapytanych przez CBOS stwierdziło, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, natomiast jedynie 28% badanych było przeciwnego zdania.

Poczucie bezpieczeństwa może jednak usypiać naszą czujność i sprawiać, że nie widzimy potrzeby ubezpieczania majątku. Podstawową barierą, która ogranicza kupowanie ubezpieczeń w Polsce, jest brak świadomości Polaków co do potrzeby ubezpieczenia oraz wynikające stąd niskie zainteresowanie rynkiem ubezpieczeń. Traktujemy polisę jak kolejną formę opodatkowania.

Ubezpiecz się na wszelki wypadek

Mieszkanie i mienie, które w nim się znajduje może zostać ubezpieczone od ryzyk tradycyjnych np. od zalania, ognia, lub w szerszym zakresie ryzyk (all risk), które staje się coraz popularniejsze.

Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko ochrona nieruchomości. Może ono obejmować również ruchomości domowe, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy assistance. Dodatkowo w ramach „pakietu mieszkaniowego” można z korzystać z dodatkowych form ubezpieczenia, takich jak ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków lub ubezpieczenie ochrony prawnej. To drugie pozwala nam na skorzystanie z pomocy adwokata czy radcy prawnego w sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy np. do sporządzenia umowy z firmą budowlaną.

Ubezpieczenie od wszystkich rodzajów ryzyka niesie za sobą wiele korzyści. Gwarantuje klientowi odszkodowanie w razie tradycyjnych szkód oraz chroni go od szkód nietypowych, np. spowodowanych przez dzikie zwierzęta, a także tych, których nawet nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Obniż koszt ubezpieczenia

Koszt ubezpieczenia można obniżyć znając kilka podstawowych zasad. Oto przykład. Aby uzyskać zniżkę na ubezpieczenie domu zamontuj dodatkowe zabezpieczenie przeciwwłamaniowe. 90% włamań do domów i mieszkań dokonywane jest przez okna i drzwi. Warto zadbać, aby dane elementy naszej nieruchomości opatrzone były atestem potwierdzającym zwiększoną odporność na włamanie.

Czym się różnią okna i drzwi antywłamaniowe od tych „normalnych”? - Zostały sprawdzone w specjalistycznym laboratorium pod względem czasu, w jakim skutecznie stawią opór włamywaczom. Takie badanie potwierdzone jest specjalnym certyfikatem. Wraz z nim klient otrzymuje instrukcję montażu drzwi. Nie wolno ich instalować inaczej, a najlepiej, jeśli prace te wykonają autoryzowane przez producenta ekipy montażowe” –uzasadnia Robert Klos, dyrektor Centrum Analiz Branżowych.