Jesteś tutaj

UFG: Mazowsze regionem o największej częstości szkód z OC

Ze wstępnego podsumowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wynika, że w 2019 roku najwięcej wypadków drogowych spowodowali kierowcy pojazdów zarejestrowanych w województwach mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. Tam bowiem odnotowano największą częstość szkód z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.). Najniższe ryzyko kolizji z innym pojazdem było z kolei w podlaskim, podkarpackim i lubelskim.

– Listę miast o największej szkodowości otwierają Wrocław, Sopot, Warszawa, Szczecin i Gdańsk – wskazuje Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG. – W każdym z nich na sto ubezpieczonych pojazdów zaistniało i zgłoszonych zostało do ubezpieczycieli w 2019 roku ponad sześć szkód – dodaje.

Na końcu rankingu miast znalazły się: Łomża, Biała Podlaska, Krosno, Zamość oraz Tarnobrzeg, jako miasta o najniższej szkodowości w OC ppm. W każdym z nich wskaźnik szkód zgłoszonych do ubezpieczycieli z tego rodzaju polis oscylował wokół 3,5 szkody na sto ubezpieczonych pojazdów.

Z opracowania UFG wynika ponadto, że sprawcami szkód, a następnie wypłat z ubezpieczeń OC, są najczęściej trzydziestolatkowie. W ubiegłym roku dwunastu na stu kierujących z tej grupy wiekowej było sprawcami wypadków. Częstość szkód zależna jest również od rodzaju pojazdu, którym kierował sprawca. I tak największa jest w grupie samochodów ciężarowych. Plasuje się ona na poziomie około 7%, co oznacza że siedem szkód zgłaszanych jest z OC ppm. na sto tego typu pojazdów. Natomiast w przypadku aut osobowych odsetek szkodowości spada poniżej 5%.

Raport Funduszu pokazał również, że największa poprawa bezpieczeństwa nastąpiła w województwie podlaskim, które w ciągu trzech ostatnich lat przesunęło się z 12. na 14. pozycję na liście województw uszeregowanych malejąco pod względem częstości szkód. Podobny trend odnotowało również warmińsko-mazurskie (z 9. miejsca na 11.). Mniej bezpiecznie było z kolei w województwach małopolskim (z 8. pozycji w 2017 roku na 6. w 2019 r.), wielkopolskim (z 10. miejsca na 9.) i łódzkim (z 11. na 10.)

źródło: UFG, gu.com.pl